Skoč na obsah Skoč na menu

Bezplatné poradenstvo
NONSTOP

+421 903 240 245
bgardens@upcmail.sk

Závlahové systémy

poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

Množstvo vody potrebné pre rastliny závisí od druhu rastlín, veľkosti rastlín a klimatických podmienok. Požiadavky rastlín na vodu môžu byť veľmi rozdielne.

Závlahové systémy môžeme rozdeliť na dva základné typy:

  • rozprašovacie závlahové systémy

  • kvapkové závlahové systémy


Na dosiahnutie vysokej účinnosti zavlažovania je niekedy potrebné použiť závlahové systémy obidvoch typov vo vzájomnej kombinácii pri zavlažovaní lúky, stromov, kríkov a kvetov.

Závlahové systémy majú za cieľ dodať rastlinám dostatočné množstvo vody s minimálnymi stratami. Okrem toho, keď rozdelíme zavlažovanú plochu na zóny, môžu závlahové systémy zavlažovať rastliny s väčšími nárokmi na vodu viac ako ostatné rastliny. Rozprašovacie závlahové systémy sú zvyčajne viac používané než kvapkové závlahové systémy. Rozprašovacie závlahové systémy sa delia na dva typy a to hadicové závlahové systémy a trvale zakopané závlahové systémy s rozprašovacími hlavicami zapustenými pod zemou.

Vyššie uvedené rozprašovacie závlahové systémy sa líšia v cene, komforte používania a účinnosti. Permanentné závlahové systémy sú drahšie než hadicové závlahové systémy, ale sú komfortnejšie na používanie a oveľa výkonnejšie pri aplikácii vody. Rozprašovacie závlahové systémy sú najvhodnejšie pri polievaní trávnikov. Hadicové závlahové systémy sa najviac používajú pri polievaní dostihových dráh. Rozprašovacie závlahové systémy majú dve nevýhody. Prvou nevýhodou je, že polievajú nielen pôdu, ale aj rastliny. Voda, ktorá ostáva na rastlinách cez noc, zvyšuje výskyt chorôb a hnilobných procesov. Najlepší čas zapnúť rozprašovacie závlahové systémy je skoro ráno pred východom slnka, nakoľko do príchodu noci je dosť času na to, aby listy rastlín vyschli. Rozprašovacie závlahové systémy majú ešte jednu nevýhodu, ktorá sa prejavuje počas veterných dní. Vietor rozprašuje vodu na pôdu nerovnomerne a zapríčiňuje veľké vyparovanie.

Snáď najefektívnejší spôsob polievanie záhrad okolo rodinných domov sú dobre navrhnuté kvapkové závlahové systémy. Kvapkové závlahové systémy pomaly aplikujú vodu do pôdy. Voda vyteká pod nízkym tlakom cez zavlažovacie otvory umiestnené pozdĺž rastlín. Kvapkové závlahové systémy aplikujú vodu spôsobom, pri ktorom má voda len malú šancu vyparovať sa alebo odtekať. Voda sa aplikuje priamo ku koreňom rastlín. Celkové požiadavky na zavlažovanie budú veľmi závisieť od druhov zavlažovaných rastlín, typu, pôdy, dažďových zrážok a vonkajšej teploty. Dobre zakorenené a adaptované rastliny vyžadujú menej časté zalievanie než čerstvo vysadené stromy a kríky. Kvapkové závlahové systémy musia zavlažovať minimálne dve až tri hodiny avšak môže byť potrebné zavlažovať 4 až 6 hodín kým sa zavlhčí koreňová zóna veľkých kríkov alebo malých stromov. Doporučuje sa pokryť kvapkové závlahové systémy rozsekanou kôrou, ktorá zakryje odkvapkávacie trubky aby ich nebolo vidno a tak naplniť očakávania vkladané do tohto systému zavlažovania.


Kontaktný formulár

Objednávajte alebo sa pýtajte na čísle 0903 240 245 alebo kliknite sem pre kontaktný formulár.
 
© 2021 Bio-Water Gardens, s.r.o. | bgardens@upcmail.sk | úvodná stránka | podmienky používania | kontaktný formulár | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené.