Skoč na obsah Skoč na menu

Bezplatné poradenstvo
NONSTOP

+421 903 240 245
bgardens@upcmail.sk

BIO BAZÉNY

poslať odkaz na túto stránku emailom  vytlačiť 

Základné informácie o biobazénoch.

Sterilné, technikou a chemikáliami udržiavané bazény nám často spôsobujú viac starostí než radostí. Klasické bazény vyžadujú vysoké náklady na prevádzku a veľa práce na údržbu. Okrem toho je stále viac ľudí citlivých na chemické prísady ktoré klasické bazény vyžadujú na zabezpečenie čistoty ich vody, čo spôsobuje najrôznejšie kožné alergie, ktorých sa už potom väčšinou nezbavíte.

Tak to ale nemusí byť. V západnej Európe na to prišli už dosť dávno. Napríklad v Rakúsku boli už v 80. rokoch zrealizované prvé biobazény bez potreby používania akýchkoľvek chemických prísad do vody.

Našťastie vôbec nie je ťažké a finančne náročné zrealizovať, prípadne prestavať klasické, pomocou chémie udržiavané bazény na bio-bazény. Bio-bazény majú základnú koncepciu založenú na samočistiacej funkcii prírodných jazierok vhodných na kúpanie.

Bio-bazény majú princíp založený rovnako ako v okrasných záhradných jazierkach na využití nasledovných komponentov:

  • Bio-bazény je vhodné vysadiť filtračnými rastlinami priamo na dno filtračnej časti biobazénov do 10 až 15 cm vrstvy drobného štrku bez piesku priemeru kamienkov 4 až 8 cm podobne ako v akváriu alebo do veľmi kvalitného prírodného zeolitu rovnakej zrnitosti, ktorý sa ťaží na Východnom Slovensku a má vysokú absorbčnú schopnosť dusičnanov a rôznych jedovatých látok. Najvhodnejšie filtračné rastliny pre bio-bazény sú submerzné rastliny s listami pod vodou, nevyrastajúce nad hladinu vody.
  • Bio-bazény je možné filtrovať aj bez použitia filtračných vodných rastlín, len s nižšie uvedenou technikou, ktorá ale musí byť podstatne výkonnejšia a teda aj finančne náročnejšia!
  • UV lampa produkujúca UV žiarenie je tiež zapojená v prívodnej hadici privádzajúcej vodu z čerpadla ktorá je pripojená na bio-filter z ktorého už čistá voda vyteká do bio-bazéna. UV lampy sa tiež využívajú aj pri filtrácii pitnej vody. UV lampy ožarujú cez ne pretekajúcu vodu UV žiarením, čím vodu dezinfikujú a zároveň zabíjajú mikroriasy, ktoré by inak spôsobili zozelenenie vody.
  • Najmodernejším revolučným riešením pre bio-bazénybio-filtre, v ktorých sa najprv nečistoty oddelia od vody pomocou špeciálne konštruovaného sita ktoré v určitých intervaloch podľa nastaveného času odvezie na ňom zachytené nečistoty podobne ako pás v potravinách do žľabu ktorý sa dá jednoducho vybrať a nečistoty vyhodiť. Nčistoty menšie ako 500 micronov ktoré prejdú cez sito filtra sa vypustia sa odkalovacím ventilom napr. na trávnik ale časť nečistotôt, ktoré prejdú aj cez sito filtra, sú následne rozložené a spotrebované baktériami žijúcimi vo filtri. Časť produktov rozkladného procesu unikne v plynnej forme do ovzdušia.

Rovnako ako v okrasných záhradných jazierkach s leknami a rybami platí aj pre biobazény, čím viac vodných filtračných rastlín, tým menej rias a tým čistejšia biologicky nezávadná voda v biobazéne. Riasy ku svojmu životu samozrejme potrebujú živiny, ale tie sú už z vody vyčerpané vyššími vodnými rastlinami, ktoré ako je známe odoberajú živiny z vody predovšetkým listami.

Bio-bazény sa realizujú v zásade tromi nasledovnými základnými spôsoby:

  • Bio-bazény sa najčastejšie realizujú s oddelenou filtračnou časťou od časti na plávanie. Takéto bio bazény majú filtračnú časť vysadenú vodnými submerznými rastlinami, kde sa môžu použiť aj drobnolisté rastliny zarastajúce celý vodný stĺpec filtračného jazierka. Často sa realizujú biobazény aj s využitím zeolitu ako filtračného média hlavne v susednom Rakúsku ale nevýhodou tohto systému realizácie bio-bazénov je finančná náročnosť a nutnosť výmeny zeolitu zakaždým keď sa zahltí dusičnanmi čo závisí predovšetkým od počtu kúpajúcich sa. Väčšinou je to každé 2 až 3 roky. Rakúske a Nemecké bio-bazény sú väčšinou málo vyťažené preto je tam tento systém realizácie bio-bazénov viac využívaný.
  • Ďalší spôsob ktorým sa realizujú biobazény je vytvorenie filtračnej rastlinnej časti okolo plaveckej časti. Výhodou tohoto spôsobu realizácie je možnosť zakomponovať bio bazén do záhrady ako jeho prirodzenú súčasť. Biobazén môže takto pôsobiť ako okrasné prírodné jazierko.
  • Je možné vybudovať biobazény aj tak že využijeme len výkonné bio-filtre bez použitia filtračných vodných rastlín, ale takéto riešenie je aj finančne náročnejšie! Tento spôsob je vhodný ak prerábame klasický bazén s chemickou filtráciou na bio-bazén.

Bio-bazén môžete zrealizovať iba s využitím jazierkovej fólie, pričom kvôli prípadným zosuvom pôdy je lepšie najskôr vybetónovať iba brehy bio-bazénu a až potom vložiť geotextíliu a fóliu. Bio-bazén je samozrejme možné zrealizovať akoukoľvek klasickou technológiou výstavby bazénov. To nie je dôležité.

 

Klasický bazén od biobazéna sa odlišuje iba spôsobom filtrácie vody, preto nie je problém aj klasický bazén zmeniť na biobazén!

 

Okrem zdravotných dôvodov, majú biobazény výhodu oproti klasickým bazénom aj v možnosti zrealizovať biobazén ako prírodné jazierko, ktoré nenaruší prírodný charakter záhrady. Biobazény sa nevypúšťajú ani v zime, iba sa dopĺňa odparená voda, preto je ich možné v zime využiť aj na korčuľovanie.

Bio-bazény je tiež možné doplniť a oživiť potôčikmi akoby prameniacimi zo skalky a je možné vytvoriť aj efektný vodopád, čím sa voda okysličuje a zároveň ohrieva na teplotu vzduchu a tým zvyšuje teplotu vody na kúpanie v bio-bazéne.

Navyše je možné do filtračného jazierka alebo priamo do bio-bazéna napr. v rohoch vysadiť rôznofarebné mrazuvzdorné lekná.


Kontaktný formulár

Objednávajte alebo sa pýtajte na čísle 0903 240 245 alebo kliknite sem pre kontaktný formulár.
 
© 2024 Bio-Water Gardens, s.r.o. | bgardens@upcmail.sk | úvodná stránka | podmienky používania | kontaktný formulár | rss export
Práva na všetky použité materiály sú vyhradené.